info@dr-motabar.com   26645841-22255037 (021)

پروتز سینه

پروتز سینه، از جمله جراحی های زیبایی و پلاستیک است که با هدف بزرگ تر شدن سینه ها و بهبود فرم سینه و با استفاده از قرارگیری پروتز انجام می شود.

امکان انجام همزمان جراحی لیفت سینه با پروتز سینه نیز وجود دارد. جراحی لیفت سینه همان طور که از نامش پیداست، به بالا کشیده شدن سینه و رفع افتادگی سینه ها کمک می کند. در این جراحی، پوست اضافی از قسمت زیر سینه و یا اطراف هاله قهوه ای رنگ دور آن برداشته می شود.

بعد از جراحی پروتز سینه، بیمار باید یک شب را در بیمارستان بستری بماند و داروهای مورد نیاز به بیمار تزریق خواهد شد.

در مورد پروتز سینه بیشتر بدانید

 • پروتز سینه، مانع از افتادگی سینه ها در پی بارداری، بالا رفتن سن و یا کاهش و افزایش وزن نمی شود.
 • پروتز باعث ایجاد تغییراتی در بافت و پوست سینه می شود. در صورتی که در آینده تمایل به درآوردن پروتز داشته باشید، تغییرات دائمی در ظاهر و بافت سینه ها ایجاد خواهد شد.

دلایل انجام جراحی پروتز سینه

 • در صورتی که خانمی از اندازه سینه های خود ناراضی باشد و سینه ها بسیار کوچک باشند.
 • بازسازی اندازه و فرم سینه ها بعد از بارداری و یا کاهش وزن های شدید
 • بهتر شدن فرم سینه ها. در برخی خانم ها یکی از سینه ها از دیگری کوچکتر می باشد که در چنین مواردی، جراحی پروتز سینه گزینه بسیار مناسبی می باشد.

روند جراحی پروتز سینه

جهت قرارگیری پروتز در داخل سینه، برش در یکی از نواحی زیر ایجاد می شود:

 • زیر چین های سینه
 • زیربغل
 • دور هاله قهوه ای رنگ اطراف نوک سینه

جراح باید در نحوه صحیح قرار دادن پروتز در داخل سینه دقت کافی را داشته باشد. در پایان، برش ایجاد شده بخیه زده می شود.

امکان قرار دادن پروتز زیر بافت سینه و یا زیر عضلات قفسه سینه نیز وجود دارد. برخی جراحان بر این باورند که قرار دادن پروتز زیر عضلات قفسه سینه، احتمال بروز عوارضی از قبیل سفت شدن بافت اطراف پروتز را به حداقل می رساند و تداخل کمتری را در تست ماموگرافی ایجاد می کند.

در جراحی پروتز سینه از پروتز (ایمپلنت) های سالینی و سیلیکونی استفاده می شود.

پروتزهای سالینی، از آب نمک استریل پر شده اند و فرم یک دست و سفتی را برای سینه ها فراهم می کنند. در صورتی که این نوع پروتز دچار نشت و یا ترکیدگی شود، مایع درون آن جذب بدن می شود.

پروتزهای سیلیکونی، با ژل سیلیکون پر شده اند و باعث می شوند سینه ها به فرم طبیعی نزدیک باشند. در صورتی که این نوع پروتز دچار نشت و یا ترکیدگی شود، مایع درون آن به داخل پاکت پروتز می ریزد. خانم هایی که خواهان استفاده از این نوع پروتز هستند باید مراجعه به پزشک را در برنامه خود قرار دهند. تست اولتراسوند و MRI، از جمله تست هایی هستند که به بررسی وضعیت پروتز کمک می کنند.

در پایان جراحی، پانسمان الاستیکی بر روی سینه ها قرار می گیرد و توصیه می شود بیمار برای مدتی از پستان بند مخصوص استفاده کند تا سینه ها به سمت هم کشیده شوند.

اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

پروتز-سینه-دکتر-معتبر

بخیه ها بعد از هفت تا ده روز کشیده می شوند.

احتمال مشاهده کبودی و تورم در سینه ها بعد از جراحی کاملا طبیعی است و بعد از گذشت مدتی برطرف خواهد شد. استفاده از پستان بند مخصوص به مدت بیست و چهار ساعت به کاهش التهاب و تورم کمک می کند. در صورت بروز درد، مصرف داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک به تسکین درد کمک می کند.

 برخی خانم ها از احساس سوزش در اطراف هاله قهوه ای رنگ سینه ها شکایت می کنند.

بسیاری از خانم ها چند روز بعد از جراحی، قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه و عادی خود خواهند بود.

انجام کارها و فعالیت های شدید بدنی مانند بلند کردن اشیای سنگین، ورزش و یا خم و راست شدن برای مدتی ممنوع می باشد. این قبیل فعالیت ها باعث بالا رفتن فشار خون و خونریزی خواهند شد.

شما شاهد اسکارهایی بر روی سینه بعد از جراحی خواهید بود. اما نکته ای که وجود دارد این است که برش ها در نواحی ایجاد می شوند که کمترین میزان اسکار بر جای بماند. این اسکارها بعد از گذشت چند ماه محو خواهند شد.

غربالگری سرطان سینه بعد از جراحی پروتز سینه

پروتز سینه می تواند تداخلاتی را در روند تست ماموگرافی ایجاد کند.

 • ممکن است پروتز روند یافتن بافت و توده غیر طبیعی و یا تشخیص سرطان را دشوار سازد.
 • رسوب کلسیم و یا اسکار اطراف پروتز می تواند مشابه بافت سرطانی به نظر برسد. در موارد نادر، این مورد می تواند باعث ترکیدن پروتز و یا ترشح شود.

آیا جراحی پروتز سینه عوارض و خطراتی را به همراه دارد؟

یکی از مهم ترین مسائل در خصوص پروتز سینه، تشخیص سخت سرطان سینه در ماموگرافی می باشد. برخی دیگر عوارض احتمالی عبارتند از:

 • کاهش میزان حساسیت در نوک سینه
 • تغییر فرم و اندازه سینه بعد از جراحی
 • تغییر در پروتز به مرور زمان

گاهی احتمال بروز عفونت، خونریزی و یا تشکیل اسکار غیر طبیعی نیز وجود دارد. اما نکته اصلی این است که در صورتی که این جراحی توسط جراح پلاستیک با تجربه در این زمینه انجام شود، قطعا احتمال بروز این عوارض نیز به حداقل خواهد رسید.

نتایج جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه نتایج بسیار خوب و درخشانی را به همراه دارد و بسیاری از خانم ها از نتیجه جراحی رضایت کامل دارند. این جراحی به بالا رفتن سطح اعتماد به نفس بیمار نیز کمک می کند. اما نکته مهم این است که بیمار باید انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتایج این جراحی داشته باشد.

مواردی از قبیل بالا رفتن سن و یا افزایش و کاهش وزن، بر روی ظاهر و فرم سینه ها تاثیر می گذارند و در صورتی که خانمی در آینده از فرم سینه های خود ناراضی باشد، می تواند مجدد تحت جراحی قرار بگیرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر امیر رضا معتبر

دکتر امیررضا معتبر

فوق تخصص جراحی پلاستیک , ترمیمی و جراح زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران میباشدداشتن سابقه متعدد اعمال جراحی زیبایی بینی ,صورت و پری اوربیت(پلک)عضو هیات علمی و استادیار دانشکده پزشکی
مطالب مرتبط

پاسخ

1 × پنج =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک