info@dr-motabar.com   26645841-22255037 (021)

جراحی پلاستیک در مردان، از ضرورت تا زیبایی

جراحی پلاستیک در مردان، از ضرورت تا زیبایی

علم جراحی پلاستیک امروزه جراحان را قادر ساخته است تا بتوانند با بهره گیری از مهارت های علمی و عملی، بدشکلی ها و نواقص ظاهری و عملکردی را در بیماران اصلاح کنند.این شاخه از علم پزشکی گرچه قدمت زیادی در تاریخ دارد، اما در سال های اخیر تحولات بنیادین فراوانی پیدا کرده است و توانسته جهت بسیاری از چالش های درمانی در زمینه ترمیم و بازسازی راه حل های مناسب ارائه دهد. نکته حائز اهمیت در این بحث وجود جنبه زیبایی در تمام موارد جراحی پلاستیک است. طوری که زیبایی جزئ لاینفک از جراحی پلاستیک است. لذا جراحان پلاستیک در تمامی اعمال جراحی جدا از حفظ و برگشت عملکرد باید تمام اصول زیبایی را نیز مدنظر قرار دهند. امروزه جراحی های صرفا زیبایی فراوانی بسیاری پیدا کرده است. اگرچه در دهه های گذشته زنان اغلب مراجعین را تشکیل می دادند، ولی امروزه در مردان نیز فراوانی بسیاری پیدا کرده است. در ادامه به بررسی این مهم با توجه به مطالب گرداوری شده توسط دکتر امیررضا معتبر فوق تخصص جراحی پلاستیک می پردازیم:

امروزه طبق آمار در سال ۲۰۱۱ میلادی در کشور آمریکا حدود ۱۴۵۰۰۰ عمل جراحی زیبایی در مردان انجام گرفته است که حدود ۹ %از کل اعمال جراحی زیبایی را به خود اختصاص داده است.از میان این جراحی ها ساکشن چربی و عمل زیبایی بینی در جایگاه بالاتری قرار گرفته اند. مهمترین اعمال جراحی زیبایی که در مردان انجام می شود عبارت اند از:

ژنیکوماستی یا بزرگ شدن پستان مردانه: این جراحی با گویش گاینکومستیا Gynecomastia که با نام بزرگ شدن خوش خیم پستان مردان نیز شناخته می شود، به رشد غیر طبیعی غدد پستانی بزرگ در مردان و در نتیجه بزرگ شدن پستان آن ها گفته می شود.

این مهم  بصورت وضعیت فیزیولوژیک می تواند در نوزادان به علت هورمون های زنانه از مادر، در نوجوانی و در افراد مسن رخ دهد، که مربوط به بیماری یا اختلالات متابولیک می باشد. در پسران نوجوان این بیماری اغلب منبع پریشانی آنها است، اما برای اکثریت بزرگی پستان های آنها در هنگام بلوغ به دلیل چاقی نیست لذا رشد غیرطبیعی پستان کم شده و در چند سال ناپدید می شود.

ژنیکوماستی

از بین بردن چربی های اضافی شکم و پهلوها ( لیپوساکشن و یا لیزرلیپولیز ) : در مقام مقایسه تعداد مردانی که جهت این عمل مراجعه می کنند نسبت به زنان به میزان قابل توجهی کمتر است. این به آن معنی نیست که مردان جامعه ما از تناسب اندام بهتری نسبت به زنان برخوردار هستند. شاید علت این مسئله را بتوان با دو عامل زیر مرتبط دانست:

علت متفاوت بودن جراحی زیبایی شکم در مردان و زنان

الف: مسئله زایمان و پیامدهای آن بر تناسب اندام چراکه زایمان برای زنان از نظر تناسب اندام اتفاق خطیری است. در بعضی از آنها هیچ تغییری به وجود نمی آید ولی در اغلب افراد تغییرات قابل مالحظه ای در اندازه شکم و پهلوها و شکل و قوام پوست بوجود می آید. مردان به سبب این که دچار چنین تغییراتی نمی شوند، در روند زندگی خود فقط با مسایل مربوط به اضافه وزن همراه هستند و غالباً پوست خوبی دارند. به عبارت دیگر اغلب مردان با وجودی که دچار اضافه وزن و بزرگی ناحیه شکم، سردل و پهلوها هستند، چون مسائل و عوارض زایمان را تحمل نمی کنند، پوستی خوب، بدون ترک و غالباً بدون شلی دارند.

ب: توجه کمتر مردان به تناسب اندام خود.  توجه کمتر مردان به تناسب اندام مسئله ای است که خاص کشور ما نیست و در تمام دنیا، مردان به تناسب اندام و هیکل خود کمتر از زنان توجه می کنند. با توجه به عوامل فوق واضح است که تعداد مردانی که جهت انجام این عمل مراجعه می کنند بسیار کمتر از زنان باشد. البته در سالهای اخیر این توجه و علاقه به داشتن اندامی متناسب نیز در مردان رشد کرده است و امروزه مردان بیشتری جهت انجام اعمالی از این قبیل مراجعه می کنند. نکته حائز اهمیت این است که مردان غالباً و در اکثر اوقات نیازی به برش جراحی ندارند و مشکلات شکم و پهلو و سردل خود را می توانند بدون برش جراحی و با لیپوساکشن و یا لیزرلیپولیز حل کنند، ندرتاً در بین مردان نیز بیمارانی دیده می شود که دچار شلی و افتادگی شدید پوست شکم هستند.  این مردان یا کاهش وزن بسیار زیاد داشته اند و یا تحت عمل های ضد چاقی از جمله کوچک کردن معده قرار گرفته اند و به همین دلیل کاهش وزن شدیدی داشته اند. در این دسته از مردان باید پوست اضافه پایین شکم به وسیله برش جراحی برداشته شود.

جراحی بینی: یکی دیگر از اعمال جراحی زیبایی که در مردان مقبولیت قابل توجهی دارد جراحي زیبایي بیني است. البته کماکان این زنان و دختران هستند که بیشترین آمار جراحی زیبایی بینی را به خود اختصاص می دهند، اما در چندین سال اخیر مردان و پسران نیز توجه خاصی به انجام این عمل پیدا کرده اند.

جراحی بینی

نکات مهم در جراحی بینی در مردان

در مورد جراحی زیبایی بینی در مردان باید به نکات زیر توجه کرد:

  • اصولا مشکلات مربوط به انحراف و کجی بینی در مردان بیشتر است شاید یکی از دلایل این اختلاف، بیشتر بودن تعداد شکستگی های بینی و در نتیجه کجی حاصل از آن در مردان باشد.
  • روش جراحی زیبایی بینی در مردان مشابه زنان نیست. باید اشاره کرد که اصول جراحی زیبایی بینی در مردان و زنان یکسان است ولی ظاهر مردانه سبب می شود که تغییرات، متناسب با ظاهر مردانه صورت پذیرد. مثلا بالا بردن نوک بینی در مردان نباید به اندازه زنان باشد، چرا که در غیر این صورت ظاهر بینی، حالتی زنانه به خود می گیرد. همین امر در مورد قوس پشت بینی نیز صادق است.
  • برداشتن و کوچکتر کردن پره های بینی نیز در مردان در مقایسه با زنان کمتر انجام می شود.
برای مشاوره و تعیین وقت قبلی جهت انجام و آگاهی از انواع جراحی پلاستیک با دکتر امیر رضا معتبر فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و جراح زیبایی با شماره ۲۶۶۴۵۸۴۱ – ۲۲۲۵۵۰۳۷ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

کلام آخر

نکته حائز اهمیت در این بحث دخالت افراد فاقد صالحیت علمی در انجام اعمال جراحی پلاستیک و زیبایی است که باعث ایجاد عوارض جبران ناپذیر وصدمات جانی و لطمات روحی به بیماران شده است. ازاین رو اکیدا به بیماران عزیز توصیه می شود قبل از انجام هر نوع عمل زیبایی با مراجعه به وب سایت انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در خصوص عمل جراحی و پزشک جراح و فوق تخصص جراح پلاستیک خود اطلاعات کافی بدست بیاورند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر امیر رضا معتبر

دکتر امیررضا معتبر

فوق تخصص جراحی پلاستیک , ترمیمی و جراح زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران میباشدداشتن سابقه متعدد اعمال جراحی زیبایی بینی ,صورت و پری اوربیت(پلک)عضو هیات علمی و استادیار دانشکده پزشکی
مطالب مرتبط

پاسخ

20 + چهارده =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک