info@dr-motabar.com   26645841-22255037 (021)

جراحی بینی

جراحی بینی

هر ساله هزاران نفر برای انجام جراحی بینی به جراحان پلاستیک مراجعه می کنند. برای انجام جراحی بینی هدف های مختلفی وجود دارد که از جمله این اهداف می توان به بهبود ظاهر بینی، بهبود مشکلات تنفسی و اصلاح نقص های مادرزادی بینی (یا مشکلاتی که در اثر آسیب و ضربه به وجود آمده است)، رفع افتادگی بینی و … اشاره نمود.

متقاضیان به این دلایل به فوق تخصص پلاستیک مراجعه می کنند تا وی ساختار بینی و عملکرد آن را بررسی کند و بهترین روش را برای عمل بینی انتخاب نماید. باید بدانید که کیفیت تنفس فرد هم همانند ظاهر و زیبایی بینی اهمیت دارد بنابراین جراح باید به ساختار بینی و چگونگی عملکرد آن تسلط کامل داشته باشد.

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی با نام رینوپلاستی هم شناخته می شود و در حقیقت شکل بینی را با توجه به ظاهر صورت تغییر می دهد. بینی بعد از جراحی باید با دیگر اجزای صورت در تناسب باشد و حتی دیگر اجزای صورت را زیباتر نشان دهد. زیرا بینی یکی از مهم ترین اجزای صورت است و حتی تغییر بسیار کوچکی در بینی می تواند ظاهر فرد را بهبود دهد. بهتر است که قبل از جراحی، بیمار تصویر واقع بینانه و واضحی از نتیجه نهایی بینی داشته باشد و با محدودیت ها و عوارض جراحی بینی آشنا باشد.

رینوپلاستی یکی از جراحی های مهم و پیچیده است که طی آن بیمار با پزشک صحبت های اولیه را انجام می دهد و توقعات خود را از جراحی بیان می کند. همچنین پزشک بیمار را در جریان روند جراحی و تکینیک های مورد استفاده قرار می دهد. نوع پوست، نژاد، سن و دیگر فاکتورها برای انتخاب نوع تکنیک جراحی اهمیت بسیار بالایی دارد.

عوارض عمل بینی

جراح فوق تخصص پلاستیک تمامی عوارض جراحی بینی را گرچه در موارد بسیار نادری رخ دهد ، به بیمار توضیح می دهد. همچنین محل جراحی را برای بیمار توضیح می دهد. به جز در مواردی که مشکل تنفسی شدیدی وجود دارد و یا نیاز به اصلاح نقایص مادرزادی و آسیب های وارده به بینی است، بیماران جوان تر نباید تا رشد کامل استخوان های بینی یعنی تا سن ۱۵ الی ۱۶ سال برای جراحی اقدام نمایند.

برای تغییر شکل بینی می توان برش های داخلی یا خارجی بر روی بینی ایجاد کرد و پوست روی بینی را بلند نمود. سپس استخوان های بینی و غضروف های اضافی برداشته می شوند و برای فرم دادن یک بینی جدید، تنظیم می شوند. پس از انجام این اقدامات اصلاحی پوست روی بینی قرار می گیرد و بخیه زده می شود. البته در صورت نیاز قبل از بخیه زدن، پوست اضافی بریده می شود. اسپلینت بینی یا گچ به صورت موقتی بر روی بینی قرار داده می شود تا از ضربه های احتمالی به بینی جلوگیری شود و شکل بین حفظ گردد. اسپلینت بعد از ۵ الی ۷ روز برداشته می شود.

جراحی بینی

جراحی بینی

در برخی موارد برای جلوگیری از بسته شدن مجرای بینی از تامپون استفاده می کنند تا ساختار سوراخ های بینی حفظ گردد. تامپون ها نهایتاً یک هفته بعد از جراحی بینی کشیده می شوند.

جراحی انسداد بینی

بسیاری از بیماران به دلیل انسداد بینی تمایل به انجام جراحی بینی دارند. این عارضه می تواند به دلیل یک مشکل ساختاری در بینی و یا ناشی از تورم باشد. تورم بینی به دلایل مختلفی مانند آلرژی، التهاب سینوسی مزمن یا دیگر بیماری ها بروز می کند.

در برخی موارد انسداد بینی به دلیل انحراف تیغه بینی است که در این صورت ظاهر بینی حالتی شکسته یا خمیده پیدا می کند. انحراف تیغه بینی در اکثر موارد به دلیل آسیب و ضربه است. این انحراف بینی می تواند باعث بسته شدن کامل یک یا هر دو مجرای بینی شود. حدوداً ۸۰ درصد از افراد به صورت خفیف یا شدید به انحراف تیغه بینی مبتلا هستند ولی در صورتی که انحراف تیغه بینی، انسداد بینی شدیدی ایجاد نکرده باشد و مشکلات تنفسی در پی نداشته باشد، نیازی به درمان نیست.

در موارد شدید انحراف تیغه بینی می توان با جراحی سپتوپلاستی به بهبود ساختار بینی پرداخت. تغییرات ساختاری و زیبایی بینی می تواند به صورت همزمان انجام گیرد که در این صورت به این جراحی سپتورینوپلاستی گفته می شود.

بزرگ بودن ساختار داخلی بینی هم یکی دیگر از علل انسداد بینی است. گاهی اوقات نیاز است تا با جراحی به کوچک کردن و باز کردن مجرای بینی اقدام کرد.

آلرژی هم یکی دیگر از دلایل بزرگ شدن ساختار داخلی بینی و در نتیجه انسداد مجراهای بینی است. در این موارد می توان با درمان آلرژی به درمان انسداد بینی پرداخت.

جراحی برای اصلاح افتادگی دریچه های تنفسی

در برخی موارد مجراهای بینی باریک هستند و یا با افتادگی دریچه های تنفسی، مجرای ورودی بینی بسته می شود و جریان هوا مسدود می شود. در این صورت غضروف بینی که نقش حمایتی از بینی را دارد به دلیل فشاری که ناشی از تنفس از داخل به آن وارد می شود، دچار افتادگی می شود.

در این صورت در ابتدا برای فرد چسب های مخصوصی تجویز می گردد ولی در صورتی که بهبود نیابد می توان با جراحی به اصلاح انسداد بینی پرداخت. بدین صورت جریان هوای عبوری از بینی فشاری به غضروف وارد نمی کند و ظاهر بینی بهبود می یابد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر امیر رضا معتبر فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و جراح زیبایی
با شماره ۲۶۶۴۵۸۴۱ – ۲۲۲۵۵۰۳۷ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

جراحی افتادگی بینی

بالا رفتن سن و سال یکی از دلایل شایع افتادگی بینی است که در این شرایط غضروف بینی و نوک بینی به مرور زمان ضعیف می شوند و به دلیل جاذبه زمین حالت افتاده می گیرد. افتادگی بینی در برخی موارد می تواند باعث انسداد مجراهای بینی شود. تنفس از دهان و تو دماغی حرف زدن و مشکلات تنفسی از موارد شایع ناشی از افتادگی بینی هستند. اگر با بلند کردن نوک بینی تنفس فرد بهبود یابد در این موارد نیاز است تا جراحی برای بالا بردن نوک بینی و غضروف ها صورت گیرد. با یک جراح فوق تخصص پلاستیک در این باره صحبت کنید. در این جراحی با ایجاد برش های خاصی در زیر بینی، نوک بینی اصلاح و تیغه بینی اصلاح می گردد.

جراحی شکستگی بینی

کج شدن بینی و کبودی اطراف بینی و چشم ها که در پی تروما و ضربه نمایان می شود معمولاً نشان دهنده شکستگی بینی است. در این شرایط باید سریعاً به پزشک مراجعه نمود تا برای جراحی اقدام گردد. شکستگی بینی می تواند باعث تورم و انسداد مجراهای بینی و تورم بینی شود. گاهی به دلیل تورم و کبودی بینی نمی توان شکستگی بینی را تشخیص داد که در این موارد بیمار باید ۴۸ تا ۷۲ ساعت صبر کند و در این مدت بر روی بینی و نواحی اطراف از یخ استفاده کند و پس از آن برای تشخیص قطعی شکستگی به پزشک مراجعه داشته باشد.

منبع : https://www.enthealth.org/be_ent_smart/nasal-surgery-fixing-form-and-function/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر امیر رضا معتبر

دکتر امیررضا معتبر

فوق تخصص جراحی پلاستیک , ترمیمی و جراح زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران میباشدداشتن سابقه متعدد اعمال جراحی زیبایی بینی ,صورت و پری اوربیت(پلک)عضو هیات علمی و استادیار دانشکده پزشکی
مطالب مرتبط

پاسخ

19 + شش =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک