info@dr-motabar.com   26645841-22255037 (021)

نحوه خوابیدن پس از عمل جراحی بینی

نحوه-خوبیدن-پس-از-عمل

یکی از پر طرفدارترین جراحی های زیبایی در سراسر دنیا و به خصوص ایران، جراحی زیبایی بینی است. نتایج این جراحی بسته به مراقبت های قبل و بعد از آن دارد و می تواند تاثیر زیادی روی ظاهر بینی داشته باشد. همچنین با رعایت این نکات می توان به کاهش دوران نقاهت نیز منجر شد. داشتن تغذیه سالم و اجتناب از کشیدن سیگار از مهم ترین اقدامات قبل جراحی بینی و رعایت نکاتی که پزشک گفته است بعد از جراحی بینی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نحوه خوابیدن پس از عمل بینی از مواردی است که پس از جراحی بینی باید به آن توجه زیادی شود. در این مقاله همراه ما باشید تا در خصوص نحوه صحیح خوابیدن پس از رینوپلاستی اطلاعات بیش تری را کسب نمایید.

نحوه خوابیدن پس از عمل بینی باید به چه صورتی باشد؟

از مواردی که باید پس از عمل بینی به ان توجه کرد، نحوه خوابیدن است. در ادامه به نحوه خوابیدن و مراقبت های حین خواب اشاره خواهیم کرد :

 • انتخاب مکان مناسب برای خواب بسیار مهم است تا به بینی آسیب نرسد. قرار گرفتن بالش روی تخت خواب باید طوری باشد که شیب رو به بالا داشته باشد و برای برداشتن وسایل مورد نیاز به آن راحت دسترسی داشته باشد و فرد بتواند از آن ها به راحتی استفاده نماید.
 • داشتن همراه تا زماانی که بینی به شکل ثابت خود نرسیده است، امری ضروری است تا در صورت نیاز به شما در هنگام برخاستن و خوابیدن کمک نماید.
 • بهتر است چند مدت از عمل بینی بگذرد تا به پهلو بخوابید تا زخم بهبود پیدا کنند.
 • داشتن ارتفاع بالا برای رخت خواب، پس از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است.
 • زاویه بین سر و بینی هنگام خوابیدن باید بین ۳۰ الی ۴۵ درجه باشد تا بینی در حالتی قرار بگیرد که به به کاهش تورم کمک کند و خونریزی کم تری داشته باشد.
 • تا سه روز پس از جراحی نیاز است تا استراحت کامل داشته باشید تا آسیبی به بینی وارد نشود.
 • تا حد ممکن باید دقت شود که از غلت خوردن در خواب پرهیز شود، چرا که با غلت خوردن امکان آسیب به بینی افزایش می یابد.
 • نوک بینی یکی از مهم ترین قسمت هایی است که باید دقت شود تا با بالشت برخورد نداشته باشد و زخم و متورم شود.
 • بهتراست به مدت ۲ هفته پس از رینوپلاستی به پشت بخوابید و کمر به طور کامل روی زمین قرار بگیرد. این کار کمک زیادی به کاهش آسیب های هنگام خواب می کند.
 • حداقل تا دو هفته پس از عمل بینی باید به پشت خوابید، به طوری که کمر به طور کامل روی زمین قرار بگیرد.

چرا خوابیدن پس از عمل بینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟

یکی از کارهایی که در طول زندگی روزمره هر فردی، استرس و اضطراب را از وی دور می کند، خواب است. همچنین خواب سبب بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. استراحت و خوابیدن پس از عمل بینی که در آن بدن باید بتواند به ترمیم و بازسازی بافت ها برش خورده دارد

زمانی که انسان به خواب می رود جریان خون در رگ ها بیشتر می شود و به بافت ها و عضلات بیشتر خون رسانی می شود، این خون های اضافی موجب افزایش سطج اکسیژن و مواد مغزی شده است در نهایت برای سلامتی و بهبودی بسیار مفید است.

بیش تر بخوانید : جراحی بینی استخوانی

چند نکته بسیار مهم در خصوص مراقبت های پس از عمل بینی

قبل از عمل بینی، باید اطلاعات کاملی در خصوص مراقبت های قبل و بعد عمل و همچنین نحوه عمل بینی کسب نمود. این کار با مراجعه به جراح بینی خوب و مشاوه گرفتن از وی امکانپذیر خواهد بود. ویزیت آنلاین دیگر راهی است که می توان در وقت و هزینه صرفه جویی نمود.

کسانی که نیاز به جراحی های دیگرف نظیر جراحی های چشم دارند، ابتدا باید آن را انجام داده و سپس به سراغ جراحی بینی و یا هر نوع جراحی زیبایی بروند. این نکته نیز حائز اهمیت است که باید منتظر شوند تا بهبودی پس از این جراحی حاصل شده و سپس رینوپلاستی را انجام دهند.

برای کاهش درد و التهابات ناشی از عمل جراحی پزشک ممکن است برای شما داروهای ضد التهاب و ضد دردی تجویز کند، به طور دقیق و طبق دستور دارو را دریافت و مصرف کنید تا درگیر عارضه های جانبی بعد از عمل نشوید.

در طول مدت استراحت بعد از عمل جراحی از مصرف قهوه پرهیز نمایید. زیرا ممکن است در زمان خواب و میزان استراحت شما خللی ایجاد کند.

هر گونه استرس و اضطراب را از محیط اتاق خوابتان دور کنید و با آرامش کامل استراحت کنید، این کار برکیفیت و کمیت خواب تان تاثیر به سزایی می گذارد.

مراجعه به پزشک پس از جراحی بینی

چنانچه علائم زیر را پس از رینوپلاستی مشاهده نمودید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید :

 • خونریزی های شدید
 • بالا رفتن حرارت بدن
 • سردرد و گردن درد شدید
 • متورم شدن چشم
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر امیر رضا معتبر

فوق تخصص جراحی پلاستیک , ترمیمی و جراح زیبایی عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران میباشد داشتن سابقه متعدد اعمال جراحی زیبایی بینی ,صورت و پری اوربیت(پلک) عضو هیات علمی و استادیار دانشکده پزشکی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک