info@dr-motabar.com   26645841-22255037 (021)

ماندگاری پروتز سینه

ماندگاری پروتز سینه یکی از موضوعاتی است که همواره بسیاری از افرادی که قصد دارند این جراحی را انجام دهند درخصوص آن پرسش‌هایی را مطرح می‌کنند. لازم است که افراد در هنگام تصمیم‌گیری برای انجام این جراحی، از نتایج احتمالی این روش اطلاعات کاملی را به‌دست آورند. بررسی میزان ماندگاری پروتز ازجمله ازجمله مواردی است که بیماران با توجه به آن نسبت ‌به انجام این جراحی تمایل نشان می‌دهند. ماندگاری پروتز ممکن است با توجه به فاکتور‌های گوناگونی تعیین شود. در برخی موارد به منظور ماندگاری پروتز سینه این روش تدابیر مختلفی را برای بیمار در نظر می‌گیرد. اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید جراحی پروتز سینه انجام دهید اما درخصوص میزان ماندگاری آن اطلاعی ندارید، توصیه می‌کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه به برخی نکات مهم درخصوص تفاوت ماندگاری پروتز و نیاز آن برای تعویض مجدد، می‌پردازیم.

ماندگاری پروتز سینه

ماندگاری پروتز سینه به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل بسیار زیادی می توانند در بیشتر شدن ماندگاری پروتز سینه اثرگذار باشند. یکی از ویژگی های مهم در تشخیص مدت استفاده از پروتز سینه یا مدت ماندگاری پروتز سینه، تمایل بیمار به گذاشتن آن است. در واقع، متداول ترین عاملی که تایم تعویض پروتز سینه را مشخص می نماید، حس نارضایتی فرد از شکل پروتز خود می باشد. در این موارد، فرد بعد از مراجعه به پزشک، درخواست خود را برای برداشتن پروتز سینه اعلام می کند. ماندگاری پروتز سینه میانگین بین ۱۰ الی ۲۰ سال می باشد. البته لازم به توجه است که مدت ماندگاری پروتز سینه به کیفیت پروتز و برند ساخت آن نیز بسیار وابسته است.

باید توجه داشته باشید که برای بیشتر شدن ماندگاری پروتز سینه و یا بهبود زمان ماندگاری پروتز سینه، ضروری است در انتخاب اندازه و مدل پروتز سینه دقت نمایید. زیرا هر قدر از نظر جسمی و احساسی با پروتزهای انتخاب شده سازگاری زیادتری داشته باشید، تایم ماندگاری پروتز سینه نیز بالا خواهد رفت. بعضی از حائز اهمیت ترین ویژگی هایی که می توانند به عنوان عوامل جانبی پایین آمدن طول عمر پروتز سینه حساب شوند، عبارتند از:

 • پاره شدن پروتز سینه بر اثر ضربه شدید
 • امکان بروز خطای جراحی پروتز سینه
 • کم شدن حجم پروتز در اثر سوراخ شدن و انتشار یافتن مواد

برای بیشتر شدن طول عمر پروتز سینه و به عقب انداختن تایم تعویض پروتز سینه، مناسب تر است در انتخاب پزشک خود دقت زیادی کنید. مشخص است هر چه توجه و تبحر پزشک در زمان انجام عمل زیادتر باشد، امکان بروز مشکل به کمترین میزان خود می رسد. همینطور، رعایت مراقبت های پس از پروتز سینه می تواند تاریخ انقضای پروتز سینه را به عقب بی اندازد. یکی از کارهایی که می تواند مشکلاتی مثل پاره شدن یا نشتی پروتز سینه را مشخص سازد، انجام ام آر آی (MRI) به طور دوره ای و دقیق می باشد.

ماندگاری یا طول عمر پروتز سینه چقدر است؟

میزان طول عمر ماندگاری پروتز سینه در همه کسانی که این جراحی را انجام داده‌اند یکسان نیست. به عبارت دیگر، نمی‌توان مدت زمان مشخصی را برای طول عمر پروتز در همه افراد تعیین کرد. به‌طور کلی میزان ماندگاری پروتز در سینه بین ۱۰ سال تا ۲۰ سال تخمین زده شده است. این طول عمر معمولا به میزان ماندگاری ایمپلنت‌ها در سینه بیمار بستگی دارد و حتی ممکن است با توجه به فاکتور‌های مهم دیگر، از ۸ الی ۱۶ سال نیز برای ماندگاری پروتز در سینه در نظر گرفته شود. چگونگی فرسودگی پروتز در سینه، نقش مهمی در میزان ماندگاری این روش را خواهد داشت.

ماندگاری پروتز سینه سیلیکونی و آب نمکی و مقاوم بودن آن ها چه تفاوتی دارد؟

بیشتر متخصصان پیشنهاد می کنند که بیماران از پروتزهای سینه سیلیکونی استفاده نمایند و این مدل ها را در مقایسه با پروتز های آب نمکی بیشتر ترجیح می دهند. هزینه پروتز سینه سیلیکونی زیادتر از  پروتز های آب نمکی می باشد. عوارض جراحی پروتز سینه در پروتزهای آب نمکی زیادتر می باشد. پروتزهای سیلیکونی بعد از انجام جراحی فرم طبیعی تری دارند و ماندگاری آن ها زیادتر از پروتزهای آب نمکی می باشد.

در کل محکم بودن و مقاومت پروتزهای سینه نیز زیادتر است و در زمان پاره شدن مقاومت خود را حفظ کرده و به خارج از پروتز نشت نخواهد کرد. البته نکته حائز اهمیت پروتز آب نمکی یا سالین این می باشد که در صورت پاره شدن مواد داخل پروتز به خوبی بوسیله بدن جذب شده و مشکلی پیش نخواهد آمد. برای آشنا شدن با انواع پروتز سینه بر روی لینک کلیک کنید.

پروتزهای سینه چند وقت یکبار باید تعویض شوند؟

در ادامه به بعضی از خطرها و عوارض بوجود آمده از پروتز سینه سیلیکونی در طی ۱۰ سال نخست پس از انجام پروتز اشاره شده است:

 • پاره شدن پروتز سینه: ۸.۷ درصد
 • منقبض شدن کپسولی پروتز سینه: ۱۳.۵ درصد
 • چین و چروک و موج‌دار شدن پروتز سینه: ۲ درصد
 • سروما دیررس: ۱.۵ درصد

در کل در طی ۱۰ سال اول پس از انجام پروتز سینه به عمل تغییر یا بیرون آوردن آن نیازی پیدا نخواهید کرد. پس از گذشتن این تایم نشانه های بالا رفتن سن بیشتر خود را نشان خواهد داد و احتمال احتیاج به تغییر دادن پروتز زیادتر خواهد شد. با این وجود در صورت داشتن پزشک متبحر، گوش دادن دستورات او، دارا بودن درمان مناسب و مراقبت مناسب از پروتزها می‌توان آن ها را برای مدت زیادتری و بدون بروز مشکل حفظ کرد.

تا چند سال پس از جاگذاری نیاز به تعویض پروتز سینه است؟

یکی از سوالات متداولی که اکثر افراد درخصوص ماندگاری پروتز سینه دارند، این است که آیا بعد از جاگذاری نیاز به تعویض پروتز سینه وجود دارد یا خیر. لازم است که افراد برای افزایش طول ماندگاری و جلوگیری از بروز فرسودگی در این ناحیه هر ۱۰ سال یک‌بار نسبت به تعویض پروتز سینه اقدام کنند. در این روش برای اینکه احتمال بروز مشکلات ناشی از پروتز نسل قدیم کاهش پیدا کند، فرآیند تعویض با پروتز جدید صورت می‌گیرد. این موضوع بیشتر به جهت آن است که پس از گذشت ۱۰ سال اول، علائم پیری در بدن بانوان به‌صورت کاملا واضحی مشاهده می‌شود و ممکن است بیمار با فرم نامناسب سینه در این دوره مواجه گردد. در برخی موارد بروز مشکلاتی همچون پارگی یا قرارگرفتن پروتز در قسمت نامناسب ممکن است باعث شود که برای درمان آن فرآیند تعویض پروتز صورت گیرد.

تاثیرگذاری مراقبت بعد عمل در ماندگاری پروتز سینه

از عوامل دیگری که بر ماندگاری پروتز سینه تاثیرگذار می باشد، مراقبت بعد از عمل پروتز سینه است. این مراقبت ها می تواند در جلوگیری از بروز عوارض بعد از جراحی سینه ها بسیار تاثیرگذار باشند. همینطور به بیشتر شدن طول عمر پروتزها نیز کمک بسیاری می کند. از موارد مهم مراقبتی بعد از جراحی پروتز سینه می شود به موارد زیر اشاره کرد.

 • برای جلوگیری از پاره شدن پروتزها، حتما تا ۲ هفته از بانداژ استفاده کنید و تلاش کنید آن ها را در شرایط خشک نگه دارید.
 • با توجه به محل بخیه و برش هایی که روی سینه ها زده شده است، خارش، تورم و قرمزی مناطق برش خورده در نخستین روزهای بعد از عمل کاملا طبیعی می باشد و بعد از گذشت چند روز رفع خواهند شد.
 • بعد از ۱ هفته می توانید پانسمان محل بخیه ها را باز کرده و بعد از تمیز کردن نواحی جراحی شده، دوباره از بانداژ استفاده کنید.
 • تا ۱۰ روز بعد از جراحی، اجسام بزرگ بلند نکنید و تلاش کنید به آهستگی راه بروید.
 • رانندگی کردن را حداقل به ۱ هفته بعد از جراحی منتقل کنید.
 • حداقل تا ۴ هفته پس از انجام عمل پروتز سینه از فعالیت جنسی خودداری نمایید.
 • همینطور برای انجام حرکات ارام به خصوص در ناحیه دست و بازوها حداقل باید ۶ هفته از عمل پروتز سینه گذشته باشد.
ماندگاری پروتز سینه

اندازه پروتز سینه چه تاثیری در ماندگاری طول عمر آن دارد؟

برخی از افراد بر این باورند که سایز سینه تاثیر بسیار بالایی در ماندگاری پروتز سینه دارد. این نظر هیج‌گونه ارتباطی به طول عمر پروتز ندارد. به‌طور کلی در صورتی که برای تهیه پروتز سینه از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت استفاده شده باشد، انتخاب سایز‌های مختلف برای انجام جراحی آن، هیج تاثیری در میزان ماندگاری پروتز ایجاد نخواهد کرد. بهتر است افراد با توجه به مشورت‌ و دستورالعمل‌های پزشک سایز مورد نظر خود را تعیین کنند. انتخاب سایز غیراستاندارد با توحه به فرم بدنی بیمار، احتمال بروز آسیب به پروتز را دوچندان می‌کند.

کلام آخر

ماندگاری پروتز سینه با توجه به فاکتور‌های مهمی تعیین می‌شود. انتخاب نوع پروتز یکی از عوامل بسیار مهم در میزان ماندگاری این روش است. پروتز‌های سیلیکونی از نظر طول عمر، بهتر از پروتز‌های آب نمکی به‌ شمار می‌آیند. به‌ طور کلی میزان ماندگاری پروتز سینه بین ۸ سال تا ۲۰ سال تخمین زده شده است. این وضعیت ارتباط مستقیمی با چگونگی فرسودگی پروتز در بدن بیماران دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر امیر رضا معتبر

فوق تخصص جراحی پلاستیک , ترمیمی و جراح زیبایی عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران میباشد داشتن سابقه متعدد اعمال جراحی زیبایی بینی ,صورت و پری اوربیت(پلک) عضو هیات علمی و استادیار دانشکده پزشکی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس با پزشک