info@dr-motabar.com   26645841-22255037 (021)

خطرات و عوارض جراحی لیفت سینه

خطرات و عوارض جراحی لیفت سینه
خطرات و عوارض جراحی لیفت سینه

عوارض و خطرات کوتاه مدت جراحی لیفت سینه

شایع ترین عوارض جراحی لیفت سینه

خونریزی بعد از جراحی لیفت سینه

عفونت بعد از جراحی لیفت سینه

تغییر در حس نوک سینه بعد از جراحی لیفت سینه

عدم تقارن سینه ها پس از جراحی لیفت سینه

  1. نکروز چربی بعد از لیفت سینه

پوست برای دریافت اکسیژن و سالم ماندن نیاز به جریان خون دائمی دارد. درواقع نکروز به معنی مردن چربی پوست بر اثر عدم دریافت اکسیژن و جریان خون سالم است. در فرایند لیفت سینه پوست اضافی به منظور لیفت کردن سینه ها، برداشته می شود. این امر می تواند موجب قطع جریان خون و مردن بافت اطراف آن شود. افراد سیگاری بیشتر در معرض نکروز چربی قرار می گیرند و دلیل آن هم نداشتن منابع اکسیژن کافی برای بازسازی است. 

  1. زخم و اسکارهای جراحی لیفت سینه

جای زخم در هر عملی که شامل برش باشد، ایجاد می‌ شود. در جراحی لیفت سینه، پوست برداشته می‌ شود تا پوست سینه سفت و بالا رود؛ بنابراین، مقداری جای زخم اجتناب‌ ناپذیر است. برای لیفت استاندارد، این جای زخم‌ ها دور حـالـه‌ سینه، در امتداد شیار زیر سینه و یک جای زخم عمودی کوتاه بین این دو ناحیه قرار می‌ گیرند. مراقبت از برش‌ ها بعد از عمل نیز می‌ تواند روی جای زخم‌ ها تاثیر بگذارد.

  1. عدم دستیابی به نتیجه مطلوب

عدم دستیابی به نتیجه نامطلوب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهمترین آنها عبارتند از؛ نازکی پوست، حجم سینه بسیار بزرگ و نوع لیفتی که جراح برایتان انجام می دهد. معمولا این موارد قبل از جراحی بررسی می شود و این نکات در اختیار بیمار قرار می گیرد تا انتظارات منطقی از جراحی خود داشته باشد. 

  1. عدم تقارن سینه ها

عدم تقارن سینه ها می تواند از عوارض جراحی لیفت سینه باشد. حتی اگر جراح تلاش کند تا سینه ها را تا حد امکان متقارن کند، ممکن است هنوز تفاوت هایی بین دو سینه وجود داشته باشد. این تفاوت می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله: عوامل ژنتیکی، اندازه و شکل سینه ها قبل از جراحی، نوع لیفت سینه، عوامل پس از جراحی.

در بیشتر موارد، عدم تقارن سینه ها بعد از جراحی لیفت سینه خفیف است و با گذشت زمان به طور قابل توجهی کاهش می یابد. با این حال، در برخی موارد، عدم تقارن ممکن است قابل توجه باشد و نیاز به جراحی مجدد داشته باشد.

  1. واکنش های آلرژیک

واکنش های آلرژیک به جراحی لیفت سینه یک عارضه نادر است، اما می تواند رخ دهد. واکنش آلرژیک می تواند به هر یک از موادی که در طول جراحی استفاده می شود، از جمله بیهوشی، بخیه ها، نوار جراحی یا پانسمان ها باشد.

چه افرادی در معرض خطر عوارض لیفت سینه هستند؟

خطر مشکلات بیهوشی در افراد سیگاری بیشتر است. سیگار کشیدن همچنین به طور چشمگیری خطر از دست رفتن پوست و ایجاد اسکارهای قابل توجه را افزایش می دهد. شما نباید حداقل ۳-۴ هفته قبل و بعد از جراحی لیفت سینه سیگار بکشید یا در معرض دود سیگار قرار بگیرید.

راه‌های کاهش عوارض جراحی لیفت سینه

در اینجا چند نکته خاص برای کاهش خطرات و عوارض عمل لیفت سینه وجود دارد:

  • اگر سیگار می‌ کشید، قبل از جراحی سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن خطر عوارضی مانند عفونت، خونریزی و از دست دادن پوست را افزایش می‌ دهد.
  • اگر داروی خاصی مصرف می‌ کنید، به جراح خود اطلاع دهید. برخی از داروها می‌ توانند خطر خونریزی را افزایش دهند.
  • از قرار گرفتن در معرض آفتاب یا نور ماوراء بنفش خودداری کنید. قرار گرفتن در معرض آفتاب یا نور ماوراء بنفش می‌ تواند باعث تیره شدن جای زخم شود.
  • از انجام فعالیت‌ های سنگین خودداری کنید. انجام فعالیت‌ های سنگین می‌ تواند باعث خونریزی یا عفونت شود.

نتیجه گیری

عمل لیفت سینه یک عمل جراحی جدی است که باید با دقت و آگاهی انجام شود. قبل از تصمیم‌ گیری برای انجام این عمل، مهم است که با یک جراح پلاستیک با تجربه مشورت کنید و در مورد خطرات و عوارض احتمالی آن اطلاعات کسب کنید.

سوالات متداول

خطرات و عوارض پس از جراحی لیفت سینه چیست؟

رایج ترین جراحی لیفت سینه خونریزی، عدم تقارن سینه ها و عفونت است. برخی از عوارضی که نسبت به سایر عوارض به ندرت اتفاق می افتد، تغییر حس نوک سینه و آسیب به عصب و تغییر شکل سینه است.

چگونه می‌ توان خطر عوارض جراحی لیفت سینه را کاهش داد؟

انتخاب بهترین جراح پلاستیک و باتجربه و پیروی از دستورالعمل های وی و ترک استعمال دخانیات می تواند به کاهش عوارض جراحی لیفت سینه کمک کند.

چه عواملی خطر عوارض عمل لیفت سینه را افزایش می‌ دهد؟

عواملی مانند سن، سیگار کشیدن، سابقه بیماری و نوع عمل می‌ توانند خطر عوارض عمل لیفت سینه را افزایش دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر امیر رضا معتبر

فوق تخصص جراحی پلاستیک , ترمیمی و جراح زیبایی عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران میباشد داشتن سابقه متعدد اعمال جراحی زیبایی بینی ,صورت و پری اوربیت(پلک) عضو هیات علمی و استادیار دانشکده پزشکی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با پزشک