info@dr-motabar.com   26645841-22255037 (021)

عمل پروتز چانه

عمل پروتز چانه

عمل پروتز چانه که با نام ژنیوپلاستی هم شناخته می شود، به بهود ظاهر چانه و تناسب بهتر چانه، گردن و استخوان فک منجر می شود. این جراحی شامل قرار دادن ایمپلنت در جلوی استخوان چانه بیمار به منظور افزایش سایز و شکل چانه است. به این ترتیب بین اجزای صورت ظاهر جذاب تری به وجود می آید. البته طبیعی بودن در کنار جذابیت اهمیت بالایی دارد. در صورتی که این جراحی توسط یک جراح پلاستیک خبره انجام گیرد می تواند یک راه حل دائمی برای بهبود ظاهر چانه باشد.

هدف پروتز چانه

در صورتی که چانه فرد ضعیف باشد و یا در مقایسه با دیگر اجزای صورت یک نقص محسوب شود، جراحی ایمپلنت چانه به بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس فرد کمک می کند. جراحی پروتز چانه به موارد زیر کمک می کند:

  • بهبود هارمونی صورت و اصلاح نقص های چانه
  • اصلاح ضعف چانه
  • بهبود زاویه گردن و فک
  • کمک به کاهش ظاهر چاق صورت
عمل پروتز چانه

عمل پروتز چانه

انتخاب جراح زیبایی چانه

فردی که قصد انجام عمل پروتز چانه دارد، یکی از مهم ترین تصمیماتی که باید بگیرد انتخاب جراح پروتز چانه است. جراح باید تجربه کافی در زمینه انجام جراحی های زیبایی صورت داشته باشد. همچنین جراح باید تجارب وسیعی در زمینه این جراحی داشته باشد.

زمانی که با جراحان مختلف صحبت می کنید درباره چگونگی انجام این جراحی بپرسید. همچنین نمونه کار های جراح را مشاهده کنید. در صورت امکان می توانید نمونه کار ها را از نزدیک ببینید. نتیجه جراحی ها باید به صورت طبیعی باشند و هر بیمار به نوع خاصی عمل شده باشد. در صورتی که تمام چانه ها یک شکل باشند این مورد نمی تواند نکته مثبتی باشد.

جراحی ایمپلنت چانه چگونه انجام می گیرد؟

جراحی ایمپلنت چانه معمولا به صورت سرپایی انجام می گیرد. این جراحی با بیهوشی کلی و یا بی حسی موضعی انجام می گیرد. برش کوچکی در زیر چانه و یا داخل دهان ایجاد می گردد. از داخل این برش جراح یک فضایی را ایجاد می کند و ایمپلنت چانه را در داخل چانه و بر روی استخوان چانه جاسازی می کند.

انجام جراحی پروتز چانه کم تر از یک ساعت به طول می انجامد. با این حال در صورتی که نیاز به انجام تکنیک های خاصی برای انجام جراحی باشد، احتمالاً این زمان متغیر است. بعد از جراحی برش ایجاد شده بخیه زده می شود و سپس بانداژ مخصوص بر روی محل جراحی قرار می گیرد.

ایمپلنت چانه چگونه به نظر می آید؟

ایمپلنت های چانه کوچک اند و جنس سفتی دارند و برای ساخت آن ها از مواد بیولوژیک استفاده می شود. در اغلب موارد از سیلیکون استفاده می شود زیرا این ماده شکل داده می شود و در اطراف استخوان چانه سفت می گردد. ایمپلنت های چانه از لحاظ سایز و کانتور متفاوت هستند. جراح پروتز چانه را با توجه به اندازه و فرم صورت انتخاب می کند. همچنین به بیمار در انتخاب نوع و شکل پروتز کمک می کند. میزان بزرگ شدن چانه در طبیعی شدن صورت تاثیر بسیار زیادی دارد.

ایمپلنت چانه با استخوان طبیعی چانه شباهت بسیاری دارد. زمانی که این جراحی توسط یک جراح خبره انجام گیرد خیلی محال است که ایمپلنت تشخیص داده شود.

عمل پروتز چانه

عمل پروتز چانه

دوران نقاهت بعد از جراحی پروتز چانه

اغلب افرادی که پروتز چانه انجام می دهند دوران نقاهت کوتاهی دارند و می توانند به انجام اکثر فعالیت های روزانه و حتی به کار خود باز گردند.

ظرف هفت روز بیمار تا حدود زیادی بهبود می یابد. ناراحتی و درد بعد از جراحی به راحتی با داروهای مسکن و کمپرس های یخ کنترل می گردد. بعد از جراحی فرد باید به پشت بخوابد و صورت خود را همواره به سمت بالا نگاه دارد. باید سر کمی بالاتر از بدن قرار گیرد. برای حداقل یک تا دو هفته بعد از جراحی برای کاهش تورم بعد از جراحی و حفاظت از بخیه ها این مراقبت ها باید انجام گیرد.

در برخی موارد نیاز است که که تا یک روز بعد از عمل، رژیم غذایی کاملاً بر پایه مایعات باشد. فعالیت های فیزیکی سنگین تا سه الی چهار هفته باید به تاخیر بیفتند. رعایت کردن نکاتی که جراح به بیمار می گوید بسیار اهمیت دارد زیرا این مراقبت ها بر روند بهبود و نتیجه نهایی جراحی تاثیر می گذارد. نتیجه جراحی را می توان تقریباً یک ماه بعد از جراحی مشاهده کرد. و نتیجه کاملاً نهایی بعد از سه ماه قابل رویت است. به بیان دیگر زمانی که تورم و التهاب ناحیه جراحی کاملاً برطرف شود می توان نتیجه نهایی را مشاهده کرد.

مدت زمان ماندگاری پروتز چانه

ایمپلنت های چانه بسیار سفت هستند و هدف استفاده از این جنس خاص، طولانی شدن ماندگاری پروتز چانه است. در حالی که افزایش سن می تواند بر ظاهر صورت تاثیر بگذارد، ولی پروتز چانه هیچ تغییری نمی کند. همواره احتمال بسیار کمی وجود دارد که ایمپلنت چانه ضربه بخورد و جابه جا شود و نیاز به انجام جراحی ترمیمی برای جایگزین کردن ایمپلنت باشد.

عوارض پروتز چانه

زمانی که این جراحی توسط یک جراح با تجربه و خبره صورت گیرد، عوارض بعد از جراحی بسیار اندک هستند. خطرات احتمالی بعد از جراحی شامل عفونت، هماتوم ( خونریزی داخلی)، تغییر جای ایمپلنت، ایجاد اسکار و عوارض ناشی از داروهای بیهوشی است.

با انتخاب یک جراح پلاستیک با تجربه و خبره می توانید با خیال راحت این جراحی را انجام دهید و نگران درصد بسیار پایین وقوع این عوارض نباشید.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر امیر رضا معتبر فوق تخصص جراحی پلاستیک ، ترمیمی و جراح زیبایی
با شماره ۲۶۶۴۵۸۴۱ – ۲۲۲۵۵۰۳۷ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

جراحی های همزمان با افزایش حجم چانه و فک

بسیاری از بیماران جراحی خواستار انجام جراحی پروتز چانه به تنهایی هستند، ولی این جراحی همراه با  دیگر جراحی ها هم می تواند انجام گیرد.

جراحی پروتز چانه و رینوپلاستی

پروتز چانه به میزان زیادی بر نتیجه جراحی رینوپلاستی تاثیر می گذارد. انجام همزمان این دو جراحی بسیار متداول است و به کانتور و متناسب سازی بیشتر صورت کمک می کند.

لیپوساکشن گردن و پروتز چانه

بیمارانی که به پر بودن گردن علاوه بر کوچک بودن چانه مبتلا هستند می توانند تحت جراحی لیپوساکشن گردن برای خارج کردن چربی های اضافه گردن و عمل پروتز چانه به صورت همزمان قرار گیرند. تقویت چانه به بهبود فک کمک زیادی می کند و برداشتن چربی های اضافه از زیر چانه می تواند به بهبود ظاهر پایین صورت کمک کند.

منبع : https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/facial-procedures/chin-implants/#why

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر امیر رضا معتبر

دکتر امیررضا معتبر

فوق تخصص جراحی پلاستیک , ترمیمی و جراح زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران میباشدداشتن سابقه متعدد اعمال جراحی زیبایی بینی ,صورت و پری اوربیت(پلک)عضو هیات علمی و استادیار دانشکده پزشکی
مطالب مرتبط

پاسخ

5 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک