info@dr-motabar.com   26645841-22255037 (021)

جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی یک نوع جراحی زیبایی پلاستیک است که بر روی گوش انجام می گیرد و به اصلاح ظاهر نامتناسب گوش، تغییر شکل و سایز آن و تغییر موقعیت قرار گیری آن می پردازد. نام دیگر این جراحی اتوپلاستی است. در ادامه مقاله با ما باشید تا به توضیحاتی درباره علت انجام این جراحی، عوارض جراحی و مراقبت های قبل و بعد از جراحی گوش بپردازیم.

علت انجام جراحی زیبایی گوش

در صورتی گوش های فرد به مقدار زیادی به خارج از سر متمایل باشد و یا فرد با ظاهر گوش های خود مشکل داشته باشد می تواند این جراحی را انجام دهد. همچنین در صورتی که گوش آسیب ببیند و با برخورد ضربه ای به گوش ها، ظاهر گوش ها به هم بریزد و تغییر شکل داده شود هم می توان از این جراحی کمک گرفت. در برخی موارد به دلیل نقص مادرزادی هم گوش ها ظاهر نامتناسبی دارند که می توان با جراحی ظاهر گوش ها را بهبود بخشید.

اتوپلاستی در هر سنی که گوش ها رشد نهایی خود را کرده باشند می تواند انجام گیرد. معمولاً بعد از ۵ سالگی به بعد می توان این جراحی را انجام داد. در برخی موارد خاص می توان در سن سه سالگی هم این جراحی را انجام داد.

جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش

هدف جراحی زیبایی گوش

در موارد زیر این جراحی انجام می گیرد:

 • یک گوش و یا هر دو گوش به میزان زیادی متمایل به بیرون از سر باشند.
 • گوش ها نسبت به سر اندازه بزرگی داشته باشند.
 • جراحی گوش ناموفقی انجام گرفته باشد.

اتوپلاستی معمولاً بر روی هر دو گوش انجام می گیرد تا به این ترتیب ظاهر متقارنی برای گوش ها فراهم آید. جراحی گوش موقعیت اصلی گوش ها را تغییر نمی دهد و همچنین بر میزان شنوایی فرد هیچ تاثیری نمی گذارد.

عوارض جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی عوارض و خطراتی دارد که در ادامه درباره آن ها توضیح می دهیم:

 • ایجاد اسکار – اسکار ها دائمی هستند ولی معمولاً این اسکار ها در زیر گوش ها و در چین گوش ها مخفی می شوند.
 • عدم تقارن گوش ها – این مورد می تواند در نتیجه تغییرات دوران نقاهت و ترمیم به وجود آید. البته در برخی موارد جراحی نمی تواند به اصلاح کامل عدم تقارن گوش ها منجر شود.
 • تغییر در احساس پوست – در طول اتوپلاستی تغییر موقعیت گوش ها می تواند به طور موقتی باعث تغییر در احساس پوستی شود و در موارد بسیار نادری این مورد دائمی است.
 • مشکلاتی در بخیه ها – بخیه هایی که برای محکم شدن موقعیت جدید گوش ها به کار می رود، در برخی موارد به سطح پوست می آیند و نیاز است تا این بخیه ها کشیده شوند. این مورد باعث تورم و التهاب پوست ناحیه می شود. در برخی موارد نیاز به انجام جراحی ترمیمی است.
 • اصلاح بیش از حد گوش – اتوپلاستی در برخی موارد باعث ایجاد ظاهر غیر طبیعی گوش ها می شود و به گونه ای گوش ها بیش از حد به سر می چسبند.

مانند هر جراحی دیگری، در جراحی گوش هم احتمال خونریزی از ناحیه بخیه ها، عفونت و واکنش بدن به مواد بیهوشی وجود دارد. در کل اگر این جراحی توسط یک جراح پلاستیک با تجربه انجام گیرد و جراح تسلط کافی بر تکنیک های جراحی گوش داشته باشد، نیازی به نگرانی نیست و بیمار می تواند به پزشک خود اعتماد کند و اطمینان داشته باشد که مشکلی به وجود نخواهد آمد.

جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش

آمادگی برای جراحی گوش

بیمار در ابتدا با جراح پلاستیک صحبت می کند و در طول این جلسه مشاوره تمام خواسته های خود را از جراحی به پزشک می گوید. در طول این جلسه پزشک موارد زیر را بررسی می کند:

 • بررسی پرونده پزشکی متقاضی – متقاضی باید آمادگی لازم برای پاسخگویی به سوالات مختلف مانند سوابق بیماری و جراحی را داشته باشد. داروهایی که بیمار مصرف می کند هم باید به پزشک اطلاع داده شود.
 • معاینه فیزیکی بیمار در این جلسه انجام می گیرد. به این ترتیب موقعیت دقیق گوش ها، سایز و تقارن گوش ها بررسی می شود. همچنین از گوش ها عکس گرفته می شود تا در پرونده پزشکی فرد قرار داده شود.
 • بررسی انتظارات بیمار از جراحی – در این جلسه متقاضی جراحی گوش انتظارات و توقعات خود را از جراحی به پزشک می گوید. همچنین درباره خطرات و عوارض این جراحی و احتمال نیاز به انجام جراحی ثانویه به بیمار تمامی اطلاعات لازم داده می شود.

در صورتی که فرد کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی گوش باشد می تواند این جراحی را انجام دهد.

مراقبت های قبل از جراحی گوش

در ادامه به برخی مراقبت های قبل از جراحی اشاره ای می کنیم:

 • آسپیرین و داروهای گیاهی و داروهای ضد التهابی که موجب افزایش خونریزی می شوند باید قطع شوند.
 • سیگار و دخانیات به کاهش جریان خون منجر می شود و در نتیجه روند بهبودی را با تاخیر مواجه می کند. معمولاً مدتی قبل از جراحی باید به ترک سیگار اقدام شود و در دوران نقاهت بعد از جراحی هم نباید سیگار کشیده شود.

این جراحی می تواند با بیهوشی کامل و یا با بی حسی موضعی انجام گیرد. در وضعیت بیهوشی عمومی فرد کاملاً هوشیاری خود را از دست می دهد.

تکنیک های اتوپلاستی بر اساس نوع مشکل گوش می توانند بسیار متنوع باشند. تکنیک خاصی که جراح پلاستیک برای بیمار انتخاب می کند محل های برش را مشخص می کند. پزشک در نواحی زیر برش ایجاد می کند:

 • پشت گوش ها
 • در داخل چین های طبیعی گوش

بعد از ایجاد برش پوست ها و غضروف های اضافه برداشته می شوند. سپس غضروف تا می شود و در موقعیت درستی قرار می گیرد. بعد از آن وقتی پزشک از موقعیت گوش ها رضایت کافی پیدا کرد می تواند بخیه هایی را برای تثبیت جای گوش ها و بستن نواحی باز بزند. این جراحی حدوداً دو ساعت زمان می برد.

 مراقبت های بعد از جراحی گوش

بعد از جراحی، گوش های بیمار با بانداژ پوشانیده می شوند تا از گوش ها محافظت شود. مصرف داروهای مسکن برای کنترل درد بیمار تجویز می شوند. در صورتی که درد افزایش یابد حتماً باید به پزشک مراجعه شود. برای اینکه فشار را از روی گوش ها بردارید باید سعی کنید تا بر روی گوش ها نخوابید.

همچنین سعی کنید تا گوش های خود را نمالید و فشار بیش از حدی بر بخیه ها وارد نکنید. لباس هایی بپوشید که نیازی به پوشیدن از سر نداشته باشند و دکمه داشته باشند. یا از لباس های با یقه های شل استفاده کنید.

منبع : https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/otoplasty/about/pac-20394822

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر امیر رضا معتبر

دکتر امیررضا معتبر

فوق تخصص جراحی پلاستیک , ترمیمی و جراح زیبایی
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران میباشدداشتن سابقه متعدد اعمال جراحی زیبایی بینی ,صورت و پری اوربیت(پلک)عضو هیات علمی و استادیار دانشکده پزشکی
مطالب مرتبط

پاسخ

15 + 10 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک